Side 1 af 1

Tandberg 2075

Indlæg: tors 18. dec 2014 13:29
af his067
Jeg har fået sådan en ind i Huset. Den er et vinterproject med lidt vandskader, men med 'fransk vask og strygning' bliver den nok ret flot.
Men, jeg mangler en lille dum stump : inde i drejeknapperne sidder der et lille stykke fjederstål som holder knappen på plads. Er der nogen af jer der ved hvor man kan finde den slags (eller hvad jeg skal google)?

Og så skal der også en lille pære af en slags i skala-nålen. Nogen bud på hvad den skal have for en værdi?

Re: Tandberg 2075

Indlæg: tors 18. dec 2014 16:42
af 2-mas
Der er en masse Tandbergekspertise hos nogle af deltagerne her
http://www.hifi4all.dk/forum/forum_post ... W=tandberg

.... måske en af broderlandets oliemilliardærer kan hjælpe

Re: Tandberg 2075

Indlæg: tors 18. dec 2014 19:28
af his067
Jeg fik en ide, så istedet for at lede efter fjederstål har jeg skåret en strimmel af et gammelt kreditkort. Det virker helt fint!

Jeg målte på spændingen over den dårlige pære: 16 Volt DC så nu vil jeg se hvad der kommer nærmest....

Re: Tandberg 2075

Indlæg: fre 19. dec 2014 16:17
af X-ray
Så vi skal altså ikke lede mere efter "fjederstål" til dig...? ;)
Lampen er 14V - 80mA.

http://sportsbil.com/tandberg/tr-2075-sm.pdf

Hilsen X-ray.

Re: Tandberg 2075

Indlæg: fre 19. dec 2014 17:07
af his067
Hvis du falder over det, vil det selvfølgeligt være bedst, men det lille trick med Kreditkortet funker helt fint ;)

Jeg finder en pære herovre. Tak for specs.

Jeg har ny fået kigget den gamle under skørterne, og der er en mass ERO elekrolytter, og en del af dem er lækkende, så det ser ud til at der er et par timers arbejde i den. Men jeg ser frem til at høre den når den er 'strøget' stand. Jeg skal prøve at tage billeder og den slags imens jeg laver arbejdet.

Mit første indtryk er at det er en veldesignet og kompetent tingest...og så at potentiometrene er de samme os Arena brugte i T9000! Jeg husker at jeg læste i Populær elektronik at T9000 blev forsinket i tre måneder 'fordi Aranas ingeniører havde bestemt sig for et bestemt potentiometer fra Tyskland', så det tyder på at det er kvali-vare.

Tak for Servicemanualen: det skal nok blive brugt. Ærgreligt den ikke har en stykliste.....

Re: Tandberg 2075

Indlæg: fre 19. dec 2014 17:29
af Tube mania
Arhh...det var vist Preh potentiometre...hvis de var de bedste vil jeg satme nødig udsættes for de dårlige. Men radioen er fed...har haft en.