Side 1 af 2

Luxman L-11

Indlæg: fre 23. dec 2016 18:20
af Gottschalck
Hej.

Julegave til mig selv i år.

Luxman L-11

- Og mange tak skal lyde til Niels & Claus for at bringe den over på øen.

Det første man gør, når sådan en karl kommer ind ad døren er at skille ad, naturligvis.
Den lille støjkondensator har lugtet fælt, denne skiftet med en 630 volts type. Så skulle det kunne holde.
Forstærkeren knasede fælt og er renset i alle knapper. Det har hjulpet gevaldigt på gengivelsen. Men det hele er solidt samlet og 30 skruer skulle fjernes for at rense potmetre og omskiftere.
Den lille lampe på 24 volt er brændt ud og skal skiftes. Problemet er at der står 28 volt på pærens klemmer.
Her kan en 30 volts type måske bruges og måske nogen kan hjælpe?
Det eneste jeg kan se på den gamle pære er at der står 20ma.
forstærkeren kan desværre ikke kan stilles om fra 220 volt til 240 volt.
Render jeg ind i problemer her, det hele får jo lige et par volt ekstra eller gør det?

Der er gudskelov ikke vokset noget inden i ( kondensatorer) ud over nævnte støjkondensator.
PT spiller den på et sæt Snell J III nonvintage højtalere og gør det rigtig godt.
I betragtning af det den fremstår helt originalt spiller den varmt og tight, hvis man kan bruge det udtryk.
Det kan godt mærkes at den har 100 konservative watt for der kan fyres godt op uden at den mister grebet.
Stemmer gengives behageligt uden spidse S lyde. Bassen overrasker mest. De fleste forstærkere fra den tid har det lidt svært med at trække det dybe register, men her går det fint,
Looket er lidt anderledes, synes jeg. Den syner ikke af meget og det er svært at se at den vejer 18,5 kilo.

Re: Luxman L-11

Indlæg: fre 23. dec 2016 18:52
af Gottschalck
Bagsiden.
Gav vide hvad omskifteren til eletrostatiske højtalere gør inde i forstærkeren?
Det er måske en god ide at bruge denne funktion til mine Stax Lamda hovedtelefoner?
Jesper

Re: Luxman L-11

Indlæg: fre 23. dec 2016 19:32
af snod
Gottschalck skrev:Gav vide hvad omskifteren til eletrostatiske højtalere gør inde i forstærkeren?

L11.jpg

Sætter en kondensator i signalvejen.

Re: Luxman L-11

Indlæg: fre 23. dec 2016 21:01
af his067
Elektrostater har en lav indgangsimpedans (< 2Ω) i bassen....

Re: Luxman L-11

Indlæg: lør 24. dec 2016 00:12
af KlausM
Dejlig forstærker, jeg har også én, jeg skal i gang med på et tidspunkt.

Mvh Klaus

Re: Luxman L-11

Indlæg: lør 24. dec 2016 08:31
af Louis
Tillykke med den. Det er ikke den flotteste dreng i klassen men jeg er sikker på den er vellydende! Du fik en trafoer med til MC stepuppen?

Re: Luxman L-11

Indlæg: lør 24. dec 2016 11:01
af Gottschalck
Tak. Nej desværre ingen trafoer, de er nok umulige at skaffe til menneskepenge.

Nu sad jeg lige og kiggede i hifi årbogen fra 1980 og det har været en dyr sag. Umiddelbart var Lux dyrere end Accuphase, sikkert fordi det blev solgt via den almindelige radiobrance og ikke Audioscan. Men ingen træsvøb, bling bling metre, tonekontroller og den slags. Det har ikke været helt almindeligt for japanerne, der altid er veludstyrede med den slags. Til gengæld har den en tilt knap til at gøre lyden en anelse mørkere eller lysere. Det er vist kun Quad der har lavet det. Så der er ikke ofret noget væsentligt på det ydre. Men indeni er den nærmest spækket til randen.

Sjovt i øvrigt at den kan skrues helt op på en lineær indgang og at jeg absolut intet kan høre i diskanterne med øret helt ind til selve diskanten. Meget godt gået af et elektrisk apparat med mere end 35 år på bagen.

Hvis jeg vil bruge en original 24 volts luxman lampe( pære) og den pt. Får 28 volt. Hvordan får jeg den ned på under 24 volt så den holder længere?
Tænker en modstand.


Hilsen Jesper

Re: Luxman L-11

Indlæg: lør 24. dec 2016 12:18
af Gottschalck
Hvad fejler din?

Jesper

KlausM skrev:Dejlig forstærker, jeg har også én, jeg skal i gang med på et tidspunkt.

Mvh Klaus

Re: Luxman L-11

Indlæg: lør 24. dec 2016 13:24
af KlausM
Den fejler vist mest "alder", skal ses igennem, sikkert have lidt nye kondensatorer her og der, "fransk vask og strygning". Jeg købte i øvrigt ny 24V pære hos el-supply på Bornholm, den var også brændt af i min. Jeg var ikke lige opmærksom på, at den ikke kunne stilles om til 240 volt, men det er nok også derfor pæren i min er gået.

MH Klaus

Re: Luxman L-11

Indlæg: lør 24. dec 2016 16:41
af Tonni
Mon ikke man skulle have en vario, som standard udstyr, til sådan noget lækkert grej?!!

Re: Luxman L-11

Indlæg: søn 25. dec 2016 11:32
af Dan63
Hej Jesper o.a.

Jeg har også glæde af min L11'er, i øjeblikket er den desværre taget fra fordi der skulle være julepyntet på skænken..
Men efter nytår kommer den og JBL L110'erne op igen og det sammenarbejde fungere fint.:)
Er det et problem at den ikke kan omskiftes til 240v?

Mvh Dan

Re: Luxman L-11

Indlæg: søn 25. dec 2016 12:48
af Gottschalck
Hej Dan.
Jeg tror ikke det er det store problem selvom det diskuteres på forskellige fora. Luxman er ikke ligefrem kendt for at spare på stumper og kvalitet
Normalt er de fleste konstruktioner lavet så de kan klare lidt over og underspænding.
Min Lux L-30 spiller fint med 100 volt selvom det er en 230 volts udgave. Overspænding slider mere på komponenter og især lamper. Jeg blev først opmærksom på problemet, da pæren i lux'en skulle skiftes. Jeg målte 27 volt på pærens klemmer og det nedsætter levetiden på pæren betydeligt, når den kun er bygget til 24 volt. Jeg fandt her til morgen nogle små 28 volts lamper på ebay og de er bestilt. ( 3 styk)
Men det er underligt at i et så propfyldt apparat, tilmed dyrt, at den omskifter sparet væk. De sidder i næsten alle japanske apparater fra den tid.
Jesper

Re: Luxman L-11

Indlæg: søn 25. dec 2016 13:51
af Helikon
Det der spændingsomskiftning, det er ikke noget der kan foretages direkte på transformatoren her ? Det er det i nogle apparater.

Glædelig jul
Niels

Re: Luxman L-11

Indlæg: søn 25. dec 2016 21:29
af Gottschalck
Det aner jeg ikke. Synes ikke rigtigt, der er noget, der ligner.

Re: Luxman L-11

Indlæg: tirs 3. jan 2017 15:41
af Gottschalck
Nu med lys fra vintage miniglødelampe. Dejligt at man kan se når den er tændt. Tænk - den blinker ved opstart. Fantastisk!