Side 1 af 2

Diskanter til Acoustic Reserach AR-6

Indlæg: man 7. jan 2013 23:20
af FWJ
Jeg har et par Acoustic Research AR-6 som jeg er super glad for, hvorfor det er super ærgerligt, at de fornyligt blev overbelastet og jeg er bange for at diskanterne er sprunget. Lyden er blevet tam og indelukket. Desuden kommer der ingen lyd fra diskanterne, når jeg lytter direkte til dem. Jeg vil høre om der er nogen, der ved om det er til at få fat i diskanter til denne højttaler og hvorvidt det kan svare sig at reparere på dem (jeg gav 950 kr for sættet, men meget glad for dem)? Håber der er nogen, der kan hjælpe.

Med venlig hilsen

Flemming

Re: Diskanter til Acoustic Reserach AR-6

Indlæg: man 7. jan 2013 23:28
af PerHej
Er det ikke noget med der sidder en regulering til diskanten på bagsiden, den har det med at blive dårlig.

Mvh

Per

Re: Diskanter til Acoustic Reserach AR-6

Indlæg: man 7. jan 2013 23:32
af KlausM
ebay i Tyskland, England eller USA er nok det bedste bud på en kilde til nye diskanter, regn med at skulle af med en 4-500 kr for et sæt inklusiv porto. Fantastisk højttaler, der bestemt er værd at bevare

Hvis du opgiver at sætte dem i stand, kunne jeg være interesseret i at overtage bas og kabinetter, du skal ikke bare smide dem ud!!

MH Klaus

Re: Diskanter til Acoustic Reserach AR-6

Indlæg: man 7. jan 2013 23:40
af FWJ
Tusinde tak for jeres svar

Jeg vil forsøge at skifte på reguleringen bagpå og se om det gør en forskel. Det skal siges, at der blev skruet meget op for forstærkeren og jeg har ladet mig fortælle bagefter, at det kan give så meget forvrængning at diskanterne kan springe, hvilket vil forklare, hvorfor begge diskanter døde samtidigt (ja, det var super dumt!)

Klaus, jeg tror faktisk det er et af de sæt som du har vist har været med til at renovere, da de er fra det Kgl teater. Formoder ikke, at du har nogle diskanter til at ligge siden du henviser til ebay?

Re: Diskanter til Acoustic Reserach AR-6

Indlæg: man 7. jan 2013 23:54
af KlausM
FWJ skrev:Det skal siges, at der blev skruet meget op for forstærkeren og jeg har ladet mig fortælle bagefter, at det kan give så meget forvrængning at diskanterne kan springe, hvilket vil forklare, hvorfor begge diskanter døde samtidigt (ja, det var super dumt!)

Klaus, jeg tror faktisk det er et af de sæt som du har vist har været med til at renovere, da de er fra det Kgl teater. Formoder ikke, at du har nogle diskanter til at ligge siden du henviser til ebay?


For små forstærkere ødelægger diskanter, desværre har jeg ikke extra enheder.

Mvh Klaus

Re: Diskanter til Acoustic Reserach AR-6

Indlæg: tors 10. jan 2013 11:16
af FWJ
Jeg vil lige tjekke med et 9v batteri om, det helt sikkert er diskanterne der er døde og tjekke delfilteret ikke ser brændt ud. Jeg er i tvivl om, det kan være andet end diskanterne. Der kommer ingen lyd overhovedet (heller ikke skratten eller ligne.) fra nogen af diskanterne, mens højttalerne ellers spiller fint (lyder dog tamt uden diskanterne). Men jeg er i tvivl om, der kan være andet, der er galt med højttaleren udover evt. diskanter (de spiller trods alt stabilt begge basser med mellemtone)?. I forhold til diskantens tilkobling uden på fronten - kan denne terminal til tilkobling fx være ødelagt og kræve udskiftning? Situationen hvor skaden skete med en volume, der er skruet mere end 60 % op (forstærker 50W i 8ohm) og det faktum, at der ikke kommer lyd fra nogen af diskanterne gjorde, at jeg formodede pr automatik, at det er diskanterne, der er døde.

I forhold til anskaffelse af nye diskanter til Acoustic Research AR-6 skal det så være præcis denne model eller findes der andre modeller med samme diskanter, fx ar4x, 7, 8 mv?

Diskanternes har to kobbertråde, der er loddet på fronten af højttaleren. På ebay ser det ud til at de fleste diskanter ikke har denne front tilkobling. Det skal være diskanterne med denne front tilkobling?

Alternativt findes der nye diskanter som kunne anvendes som vil bevare højttalerens oprindelige lyd?

Undskylder alle novice spørgsmålene, men aner ikke noget om højttaleres opbygning, jeg elsker blot lyden:-)

Mvh

Flemming

Re: Diskanter til Acoustic Reserach AR-6

Indlæg: tors 10. jan 2013 11:34
af Tube mania
Ehh...9V??...det er altså lige i overkanten...må jeg ydmygst foreslå du kun bruger 1,5V. Det er også muligt at måle dem med et hviket som helst ohm-meter (ca-6ohm)

Re: Diskanter til Acoustic Reserach AR-6

Indlæg: tors 10. jan 2013 12:29
af larsne
Prøv at spørge på http://www.classicspeakerpages.net/IP.Board/
Emnet har før været oppe og vende derinde bl.a. http://www.classicspeakerpages.net/IP.B ... topic=4426

Re: Diskanter til Acoustic Reserach AR-6

Indlæg: tors 10. jan 2013 12:32
af MDA
FWJ er du ikke flink at opdatere din profil med andet end bare Danmark i Lokalitet?

Re: Diskanter til Acoustic Reserach AR-6

Indlæg: tors 10. jan 2013 12:51
af Boptilyoudrop
Hej FWJ og velkommen

Du skal nok tjekke hvor mange ohm diskanten måler, det eneste du skal bruge er et billigt multimeter, hvis den måler de ca. 6 Ohm som Tube mania siger, så er der andre muligheder. Tjek om der er forbindelse hele vejen fra terminalerne over delefiltret til diskanten. I delefiltret sidder der givet en kondensator i serie, hvis den f.eks. er brændt i stykker kommer der ikke signal til diskanten. Det er heldigvis ret basal elektronik, så fang et multimeter og spørg bare løs om hvor hvad du skal måle. Bare du ikke hælder 9V ind i diskanten... man kan fint bruge et batteri til at se hvilken vej bassen slår ud, for at tjekke at de er ens koblet for faseforhold, men det vil ikke sige så meget om diskanternes helbredssituation. Held og lykke!

Re: Diskanter til Acoustic Reserach AR-6

Indlæg: tors 10. jan 2013 13:16
af KlausM
FWJ skrev:
I forhold til anskaffelse af nye diskanter til Acoustic Research AR-6 skal det så være præcis denne model eller findes der andre modeller med samme diskanter, fx ar4x, 7, 8 mv?



Hej Flemming

Du kan godt bruge diskanter fra modellerne 4x, 7 og 8, det er samme enhed.

Desuden kommer enheder fra modellerne 7x, 17, 18 og 25 meget tæt på, men måske med et lidt højere output. De kan let dæmpes med en modstand. Jeg ville ikke bruge andre enheder end AR's.

Mvh Klaus

Re: Diskanter til Acoustic Reserach AR-6

Indlæg: lør 12. jan 2013 19:36
af FWJ
Tusinde tak for jeres svar. Jeg vil låne et måleapparet af en kammerat.

Klaus jeg kan forstå, at der er flere af de ældre diskanter, der kunne være anvendelige, så jeg må holde øje på ebay og evt. skrive en købsannonce herinde, hvis det er diskanterne der er problemet alene. Jeg kan dog se, at flere af diskanterne ikke er front wired, hvilket mine er. Skal jeg have front wired diskanter, hvis det skal fungere?

Mvh

Flemming

Re: Diskanter til Acoustic Reserach AR-6

Indlæg: lør 12. jan 2013 21:29
af KlausM
Kunne du ikke sætte et par billeder ind i tråden.

Du kan godt lodde en ledning på en back-wired tweeter, så den kan bruges.

Mvh Klaus

Re: Diskanter til Acoustic Reserach AR-6

Indlæg: søn 20. jan 2013 14:12
af KlausM
Her er et sæt diskanter til salg på ebay i UK, som du kan bruge

http://www.ebay.co.uk/itm/121052541444?_trksid=p5197.c0.m619

Mvh Klaus

Re: Diskanter til Acoustic Reserach AR-6

Indlæg: tors 24. jan 2013 00:16
af PerHej
Hej
Hvis du læser teksten, er der måske noget du kan bruge - det er dog en model 2x
http://www.dba.dk/hoejttaler-acoustic-r ... -88717421/
Mvh Per