Sinus - Svenska Högtalarfabriken og Bent Fabric?

Rosinen i pølseenden

Sinus - Svenska Högtalarfabriken og Bent Fabric?

Indlægaf KlausM » søn 26. maj 2013 13:21

Jeg fik de her højttalere forærende for nylig, kendte ikke mærket Sinus, men de er svenske og Sinus havde så vidt jeg kan se på nettet egne højttalerenheder. Denne model hedde B-44, og er/var tre-vejs. Højttaleren kommer med en sjov historie, idet den skulle have tilhørt Bent Fabric fra ny af, så den må han have hørt Alley Cat (som jeg lige har fundet i en GenBrugs) på da han havde dem.

Billede

En nærmere inspektion afslører dog at bassen er en Peerless C100W i stedet for den originale U-1050Z, der burde sidde i. Peerless'en er dog nærmest samtidig med højttaleren (midt/slut 60'erne), så den er skiftet mens højttaleren har været ret ny. Desuden er den lille diskant også brændt af; Fyfy Bent, du har vist spillet for højt med en for lille forstærker!

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Mellemtonen har sit eget kabinet og går ret højt op i frekvensområdet, så de lyder sådan set meget godt på trods af den afbrændte diskant, men da bassen heller ikke er original (og originale enheder nok ikke er til at finde), bliver deres fremtid nok mere til en værksted højttaler eller fest. De er ellers ganske pæne i kabinetterne og der er frontstof/rammer med.

Mvh Klaus
Acoustic Research AR-3a Improved, AR-10Pi, AR-11, AR-9
Sansui AU-11000A, TU-9900, SR-929
Hafler DH-220 XL-280 DH-500, XL-600
BeoGram 3000 med STAX UA-7 CF arm + Empire EDR-9
Brugeravatar
KlausM
 
Indlæg: 2286
Tilmeldt: 19 apr 2010
Geografisk sted: Sjælland Region Syd-Øst
Lokalitet: Faxe

Tilbage til Højttalere



Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 17 gæster