Side 1 af 1
Rega pladespiller

:
tors 17. jan 2013 23:17
af asbjorntj
Hej HIFI folk.
jeg søger viden og en bedømmelse af disse Pladespiller
1. Rega planar
2. Rega Planet 1
Hvad vil være et godt køb/ det bedste køb. ?
Mvh. Asbjørn
Re: Rega pladespiller

:
tors 17. jan 2013 23:26
af Tonni
Vil sige det afhænger af armen. Er det den "gamle" s-formede arm der sidder på dem, skal du være opmærksom på om antiskatingfunktionen virker! - Mange af de s-formede arme er desværre defekte der. Der sidder en lille gummirem i armen til at justere antiskatingen, og det er denne der dør. En fejl der ikke er let at reparere, da der (svjv) ikke fåes reservedele til den mere... Denne arm hedder i øvrigt R200 og er lavet af Acos/Lustre.
Planar'en, hvilken af dem er det..?
Re: Rega pladespiller

:
tors 17. jan 2013 23:31
af asbjorntj
Det er rega planar 3.
så man skal lige være opmærksom på armen, så nogen der snakkede om dette, og de snakke om en anden arm der sad på nogle af disse modeller, den hed Acos Lustre GST 1 :). men hvilken er bedst af disse arme.
Re: Rega pladespiller

:
tors 17. jan 2013 23:32
af haflermicro
Hej Asbjørn!
Det afhænger af mange ting...en Planet er en gammel svend efterhånden (70'erne)...så i sammenligning med en Planar 3, som blev lavet langt op i vor tid, kan dens komponenter jo nok risikere at være trætte...men Planet er en fed design-pladespiller med S-arm og som virkeligt oser af vintage-feel.
Nogen siger det kan være hørbart når "polerne" passerer under nålen....men nok kun ved stille passager i musikken og ved høj lydstyrke.
Hvis man spiller singler på sådan en fætter, skal man nok være præcis med liften, så nålen ikke får tæv af en pol der kommer susene...men hvem spiller singler i stor stil idag?
Rega Planar er der så meget læsestof om på nettet, så søg der....og den er meget anerkendt og man kan få et relativt nyt eksemplar for rimelige penge...med den gode RB300 arm som standard.
Kommer an på pengepungen og smag....jeg synes Planet er sjovest!
Re: Rega pladespiller

:
tors 17. jan 2013 23:41
af asbjorntj
Mange tak for svarende :)
så er det bare mig der skal beslutte mig :)
Re: Rega pladespiller

:
tors 17. jan 2013 23:43
af Tonni
Og lyden er nok bedst i Planar 3'eren... - Bl.a. fordi pladen er støttet under hele fladen, og derfor ikke flexer/vibrerer så meget som på Planet'en.
Men ja, Planet'en er nok den der er sjovest designmæssigt! :)
Re: Rega pladespiller

:
fre 18. jan 2013 20:05
af P. M. Hedegaard
asbjorntj skrev:Det er rega planar 3.
så man skal lige være opmærksom på armen, så nogen der snakkede om dette, og de snakke om en anden arm der sad på nogle af disse modeller, den hed Acos Lustre GST 1 :). men hvilken er bedst af disse arme.
GST-1 har aldrig været monteret på Rega Planar 3 fra ny.
Jeg ville gå efter en med Rega's egen arm, RB300 (den sorte).