Side 1 af 1

Luxman PD 290 problem

Indlæg: lør 19. nov 2016 14:13
af Bornholm
Er i besiddelse af (bla) en Luxman PD 290, og den snurrer udmærket. Efter lang tids stilstand som den har haft, løfter den dog ikke armen, som den bør efter endt afspilning. Mon den vil komme sig efterhånden ved brug, eller skal jeg have den skilt ad? Den er som typen afbildet i linket nederst.
(Har tidligere haft en anden Luxman, hvis typebetegnelse jeg har glemt. Den kunne både løfte armen og føre den tilbage, men ville ikke køre mere. Det lykkedes mig ikke at lokalisere fejlen.)
https://www.youtube.com/watch?v=mb8NZOEbKWQ

Re: Luxman PD 290 problem

Indlæg: søn 20. nov 2016 00:27
af Bornholm
Udfordringen er løst. I bunden af grammofonen sidder en skydeknap, hvor man kan vælge mellem auto og manuel. Den sad på manuel, nu er den på auto, og det hele ser ud til at virke. Bliver dog tjekket igen i morgen, for nu må jeg have nogle timer på øjet.
:OLO:

Re: Luxman PD 290 problem

Indlæg: søn 20. nov 2016 14:13
af Tonni
Stort tillykke med genoplivningen Jan!?

Loading...