Side 1 af 1

Dynavector

Indlæg: fre 17. feb 2017 14:40
af Hackenberg
Har lige købt to fine pick-upper af Jan Nielsen fra http://www.pladespilleren.dk. Med fuld returret.

Dynavector DV 17D2 og DV XX-1 high-output. Den sidste er vel, strengt taget, ikke vintage.

Om begge kan man sige; dynamik. Jeg synes det er et vigtigt aspekt i musikreproduktion. Uden bliver tingene livløse og kedelige.
DV 17 er blandt de 3 mest dynamiske pick-upper jeg har hørt, sammen med Decca London og Stax CP-Y.
DV XX-1 er den mest vellydende high-output mc jeg har hørt. Mere lineær end DV 17 men knap så dynamisk. Mere neutral generelt og en klasse over. Kan anbefales! Både Jan og pick-upperne.

Har senest spillet på MC 20 mk2 (strippet), 20 super og MC 30 super.

Re: Dynavector

Indlæg: fre 17. feb 2017 18:18
af sorenb
hvilken RIAA benytter du med Dyna'erne?

Re: Dynavector

Indlæg: lør 18. feb 2017 10:22
af bjerager
Jeg har også før købt en pickup af ham med stor fornøjelse, men jeg synes ikke han altid svarer. Jeg har henvendt mig et par gange med ønske om at købe noget af ham uden at han har svaret

Re: Dynavector

Indlæg: lør 18. feb 2017 19:37
af Hackenberg
Hvis man vil handle med Jan er det nemmest at aftale en dag at besøge ham.
Jeg bruger i øjeblikket noget Non-vintage som riaa og mc-del.

Re: Dynavector

Indlæg: lør 18. feb 2017 20:49
af sorenb
Hackenberg skrev:Jeg bruger i øjeblikket noget Non-vintage som riia og mc-del.
er det farligt at skrive hvilke?

Re: Dynavector

Indlæg: lør 18. feb 2017 20:58
af his067
Ja da, vi der lever på det farlige overdrev (1985-2000) får ofte på pukken for at nævne fandens navn (KEF LS50, f.eks.)

Re: Dynavector

Indlæg: lør 18. feb 2017 21:02
af sorenb
his067 skrev:Ja da, vi der lever på det farlige overdrev (1985-2000) får ofte på pukken for at nævne fandens navn (KEF LS50, f.eks.)

ved ikke lige hvorfor, men den form for eventyr minder om Shubidua's drømme narkoman, der i sine drømme stjæler kager, kører 160 og går til dans hos Elsa Gress ... :lol:
...men du forsømmer jo ikke en lejlighed til at nævne dine KEF'er, og er her jo endnu, så mon ikke det går an at Hackenberg løfter sløret for sin RIAA/MC ... har selv en Dyna, derfor interessen.

Re: Dynavector

Indlæg: lør 18. feb 2017 21:15
af Hackenberg
sorenb skrev:
Hackenberg skrev:Jeg bruger i øjeblikket noget Non-vintage som riia og mc-del.
er det farligt at skrive hvilke?


Nej,da. det er en Holfi Vitalus. Min Luxman C02 er på værksted.
Den er virkelig god og kan justeres til det meste.

Re: Dynavector

Indlæg: man 12. jun 2017 20:07
af Hackenberg
Så har jeg fået spillet lidt på de to Dyna'er.
DV17'eren er, som jeg huskede den, super dynamisk med en lidt lys klangbalance og masser af detaljer. Igennem hele frekvensområdet en behagelig gengiver som ikke provokerer med andet end dynamikken. Og det skal den jo.
XX-1'eren viste sig at være en low-outputversion. Lidt mystificeret satte jeg den på og spillede...... Dejligt!
Så dynamisk som DV17 men med en mere neutral klangbalance og et, generelt, højere kvalitetsniveau. Den bedste PU jeg har ejet. Pr investeret krone absolut mest forbedring af lyden fra anlæget.

Loading...