Side 1 af 1

Lübcke trafo

Indlæg: tirs 8. mar 2016 21:53
af Louis
Jeg var så heldig at finde noget jeg lige manglede til træf. En lübcke trafo 220v 115v - min Technics er en 110v og den jeg har summer lidt.

Men men, det undre mig at der er der ikke sidder det sædvanligt 110v hunstik som man forbinder med amerikanske ting, men et almindeligt dansk?
Er det bare fordi man så har skiftet stikket på sit udstyr? Man kan vel dårligt have lavet noget om i 20 kilos trafo?

Billede

Re: Lübcke trafo

Indlæg: tirs 8. mar 2016 22:04
af ferr31
Hej Louis
Tak for sidst.
Kan du ikke bare måle hvor mange volt der er i stikket med et simpelt multimeter ?

Re: Lübcke trafo

Indlæg: tirs 8. mar 2016 22:10
af Louis
ferr31 skrev:Hej Louis
Tak for sidst.
Kan du ikke bare måle hvor mange volt der er i stikket med et simpelt multimeter ?


Jo det kunne jeg nok godt - hvis jeg kunne finde det :oops:

Selvtak - super hyggelig dag:)

Re: Lübcke trafo

Indlæg: ons 9. mar 2016 00:06
af Louis
Hmm - mit multimeter har så valgt at ophøre med at virke. Det var nok købt en tand for billigt. Er der nogen der kan anbefale et ok et, ikke for dyrt, jeg er ingen ørn til det skidt:-)

Re: Lübcke trafo

Indlæg: ons 9. mar 2016 07:32
af hificlassic
jeg har et multimeter du må få, og jeg har en Lübke helt magen til med alm stik på trods af de 110volt. Har også et omformer stik du må få
Lad os mødes torsdag i næste uge. Jeg har haft alt for travlt og er på vej på Als på kursus resten af ugen
Mvh Verner

Re: Lübcke trafo

Indlæg: ons 9. mar 2016 08:56
af Louis
Det er sgu service Verner! Sender lige en pb!