
Overordnet problematik med forstærkeren: Den har tydeligvis haft en del reparationer undervejs i sin levetid som kan ses på nedenstående billeder.
http://www.cdkands.com/accuphase/AC1.html
Istandsættelsesprojekt af E-202 med udførlige billeder som har hjuplet mig med størstedelen af nedenstående diagnosticering.
(Håber denne kan komme til at ligne hans når den er færdig)
Billeder der viser hvilke problematikker forstærkeren indeholder:
Strømindgangen bagpå er blevet dækket af en plade og strømledningen ført direkte ind gennem en cicuit breaker istedet. Hvad meningen med dette er kan jeg ikke gennemskue men det er udført af ABL Radio og Tv Service som det ses på mærkatet.

Set oppefra så den umiddelbart ok ved første øjekast. Jeg har dog allerede afmonteret de to output boards her.

Undersiden:

Her ser det ud som der har været loddet og repareret noget på dette rectifier setup?
jvf samme problem her??: http://www.cdkands.com/accuphase/AC2.html
Flere steder kan der ses spor efter en brunlig klistret substans. Noget kunne tyde der har været spildt Cola i den


Manglende sikringer:

Output boards med stort set samme problemer som i det projekt jeg linker til i starten. her er det dog kun èn af de kantede hvide modstande der er flækket..

Denne kobberspole har noget hvidt stads som den anden side ikke har:
Ser ud som om der er loddet en "flået" på bagsiden?

Det andet output board ligeledes samme historie med en række små modstande der trænger til udskiftning. Her er de fire hvide kantede modstande dog intakte.

Power supply boardet: Igen samme problemer som cdkands projektet.

Ligeledes tydelige varmeskader

Og set fra bagsiden ser det ud til at der allerede har været foretaget udskiftninger her?:

Og tilsidst et billede af mit nye hifi hjørne som jeg fået i den ene ende af min kærestes sy-værelse.

Puha..


Lasse