Ja_ men den er købt.
Jeg blev kontaktet af Elway, som ønskede mit bud på sagerne - originalitet - umiddelbar tilstand osv. Dette kunne jo kombineres med en absolut hyggelig køretur til Esbjerg.
Vi kørte til sælger og fik set den an - og den så rigtig fin ud. den var som beskrevet i annoncen - dvs. der var lavet nye forgyldte RCA-bøsninger på bagsiden. Dette var stort set det eneste "uoriginale", der var blevet lavet. (det er i øvrigt lavet rigtig pænt, når det nu skulle være) Denne preamp er bygget sådan, at der på det nærmeste kun er 6 elektrolytkondensatorer i hele apparatet. (2 af disse var dog blevet skiftet). Resten af kondensatorerne er Styroflex og film. meget betryggende...ingen Tantaler.
Nu kunne man skrive meget om denne Marantz 7T - men dens byggekvalitet er superb. elektronikken sidder på Turret-boards - der er ingen printbaner. Det ligner en nordkoreansk militærparade. Alle tonekontroller er separate med kondensatorer (styroflex) for hvert "klik" - gode potentiometre - pæn orden - omhyggelig forkabling osv. en fryd for øjet. Absolut solide vippekontakter. Det skal lige nævnes, at der i annoncen stod, at den såkaldte "ground lug" sad løs - men den var i mellemtiden blevet sat godt fast igen.
således opløftede af synet af dette og efter en kort, noget interimistisk lytteprøve, blev den købt og vi tog den med hjem.
Tilbage står dog lige et par issues, som Morten (Elway) gerne vil have kontrolleret og om nødvendigt udbedret. Det drejer sig om selve det arrangement, som er lavet for at konvertere dette apparat til 220-240VAC-drift. Det ser ud til at være lavet lidt rodet og ugennemskueligt - men det virker. Vi blev enige om, at lade Arnborg/Henrik deltage i legen, så han har fået opgaven at dels kontrollere denne konvertering og dels at få det lavet, så det er lavet som Marantz ab fabrik har foretaget dette på mit eksemplar af Model 7T. Dertil bruger vi i øvrigt en særlig opskrift, udgivet af Marantz i slutningen af 60'erne - som fortæller, hvordan man konverterer de gamle Marantz'er til 220-240VAC - og hvilke serienumre dette lader sig gøre på. Dette "chart" har Arnborg nu fået.
Selve apparatet vil efter "Arnborg-treatment" stå tilbage i så original og sundmæssig forsvarlig stand, som man overhovedet kan ønske sig. Tilmed fulgte et
originalt og flot valnøddefineret kabinet med - nemlig det kabinet, som hedder WC-2 . Et meget eftertragtet kabinet. Det klæ'r sådan en 7T at have det på.
Vi kørte tilbage i snestormen og fik niflet lidt med sagerne inden turen for Elway's vedkommende gik nordover til Aalborg.
Nu står 7T'eren hos Arnborg.
Det var en god historie - en god dag - en god tur.
Vh
Freddy
Du har ikke de nødvendige tilladelser til at se vedhæftede filer i dette indlæg.