Thy’sk hifi

Vis os dit grej

Thy’sk hifi

Indlægaf MAJ » man 9. jun 2025 14:12

Igennem snart 15 år, har jeg postet lidt hist og pist. Nu må jeg hellere oprette mit eget lille hjørne på siden.

For efterhånden et par år siden, købte jeg et Lenco 88-værk af Louis og vist lidt før da, en SME 3012 arm af KlausM. Desuden havde jeg en 3012 i forvejen. Nu må de forenes, med en Denon DL 103 som lydkilde og måske en NOS DL 160.

Grunden til Lenco 88-værket, er nærighed… Ganske enkelt!
Som flere ved, så sværger jeg til konstruktioner fra det hedengangne L’Audiophile (og senere Revue Du Son) i Paris, med Jean Hiraga i spidsen. Og i originalversioner!
Sammen med Hiraga var der en perlerække af navne som Jacques Mahul, Kaneda, Gerard Chretien og J.C.Verdier.
Sidstnævnte er grunden til min nærighed…
Som lydkilde brugte de et Verdier pladespillerværk, SME 3012 og Denon DL 103.
Men jeg kommer aldrig (tror jeg…) til at bruge fra 60 tkr og op på et pladespillerværk… selvom det ville gøre mit L’Audiophile setup komplet.
Indtil videre nøjes jeg.
Vh Poul

les realisations de
L’AUDIOPHILE
MAJ
Tidligere P. M. Hedegaard
 
Indlæg: 270
Tilmeldt: 06 nov 2015
Geografisk sted: Thy
Lokalitet: Hassing

Re: Thy’sk hifi

Indlægaf hmt » man 9. jun 2025 19:15

Det er virkelig fine sager Hiraga og gruppen omkring ham, har været med til at udvikle. Det kunne være spændende at få at vide hvad du bruger af forstærker og højttalere?

Jeg forstår godt at en Lenco ikke gør samlingen komplet. Til gengæld er den ikke nødvendigvis det svage led, hvis du vil arbejde lidt med den:

https://www.high-endaudio.com/RC-Lenco.html

På dette link bliver Lenco vurderet ift bl.a. Verdier:

https://www.high-endaudio.com/RC-Tables.html

Vh Henrik
Noget vintage og noget nyt!
hmt
 
Indlæg: 722
Tilmeldt: 05 mar 2011
Lokalitet: 2300S

Re: Thy’sk hifi

Indlægaf MAJ » tirs 10. jun 2025 17:23

Hej Henrik
Ja, de kunne noget, de gutter…

Jeg kigger på dine links på et senere tidspunkt, men spændende.

Af L’Audiophile-ting, spiller jeg med Hiraga Le Classe A og Kaneda forforstærkersæt. På højtalersiden er det La Petite (En Colonne), Onken Focal, med nydesignet delefilter fra Frequence og Altec Lansing A7 med Hiraga delefilter.
Vh Poul

les realisations de
L’AUDIOPHILE
MAJ
Tidligere P. M. Hedegaard
 
Indlæg: 270
Tilmeldt: 06 nov 2015
Geografisk sted: Thy
Lokalitet: Hassing

Re: Thy’sk hifi

Indlægaf hmt » ons 11. jun 2025 23:34

Det er spændende højttalere og forstærkere. Jeg har selv et projekt Altec i pipeline. De skal formentlig kobles til noget 2a3.

Der popper en sjælden gang noget op fra L'Audiophile og for ikke så lang tid siden var jeg ved at springe til på en Kaneda forforstærker. Men valgte alligevel ikke at gøre det. Det var måske nok dumt.

Det er spændende læsning med den Nantais Lenco, som jeg også tror ville appellere Hiraga.


Vh
Henrii
Noget vintage og noget nyt!
hmt
 
Indlæg: 722
Tilmeldt: 05 mar 2011
Lokalitet: 2300S


Tilbage til Bruger-galleri



Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 2 gæster