Side 1 af 1
Vintage B&O i ny forklædning
: 13 mar 2018, 22:31
af Klarskov
Det er ganske sikkert ikke ægte vintage hifi, men måske alligevel lidt tankevækkende: Hifiberry, der laver Dac'er m.v. til Raspberry Pi minicomputere, har slået sig på modernisering af klassiske B&O-højttalere. Se mere på
http://www.hifiberry.com/beocreate/ (Iøvrigt er Hifiberrys produkter - omend ikke vintage - så alligevel ikke så tossede).
Vh
Hans Jørgen
Re: Vintage B&O i ny forklædning
: 14 mar 2018, 05:38
af Tonni
Klarskov skrev: (Iøvrigt er Hifiberrys produkter - omend ikke vintage - så alligevel ikke så tossede).
Vh
Hans Jørgen
Det kan jeg skrive under på, da jeg selv har en DigiBerry Pro i drift, til at forsyne min MHDT Havana NOS DAC med Tidal og flac (GYS)!
Re: Vintage B&O i ny forklædning
: 14 mar 2018, 11:22
af henhlars
til at forsyne min MHDT Havana NOS DAC med Tidal og flac (GYS)!
Er det muligt at få en oversættelse af ovenstående?

Re: Vintage B&O i ny forklædning
: 14 mar 2018, 21:54
af Tonni
MHDT Havana NOS DAC?
Ved godt det ikke er vintage, men våger en præsisering.
MHDT Havana er fabrikat og modelbetegnelse på en Digital til Analog Converter.
Denne er uden oversampling (Non Over Sampling) og i øvrigt udstyrret med Burr Brown PCM56K dac og 2C51/WE396A triode som katodefølger.
Tidal er selvfølgelig en streamingtjeneste, og flac er et tabsfrit audioformat, som jeg bruger til at gemme musik på min netværksharddisk i.
Re: Vintage B&O i ny forklædning
: 17 mar 2018, 13:50
af henhlars