Side 1 af 1

Er SPU Royal i udu? (THD og pickupper)

: 03 aug 2025, 16:28
af his067
(jeg skrev dette indlæg i November, men af en eller anden grund sendte jeg det ikke dengang. Problemet er stadig det samme)


Er det bare mig, eller er der aldrig nogen pickup fabrikanter der angiver THD (harmonisk forvrængning) for pickupper?

SPU Royal har har jeg målt på fra ‘fødsel’ til omkring 500 timers brug ( https://vintagehifi.dk/forum/viewtopic ... et#p120043. For tiden hviler den, imens jeg leger med en Kontrapunt ‘B’, men den kommer i brug igen i efteråret.

I den forbindelse har jeg undret mig over nogle krummelurer i forbindelse med Dr Feickerts Adjust+ software. Først og fremmest: jeg er ikke sikker på at Feickerts måleplade er top-kvalitet. Feickerts måleplade beder om, at man afspiller en 1 kHz tone, imens den måler THD. Hvis jeg måler med Feickerts plade, får jeg et resultat omkring 4.5-5.5 % THD. Men hvis jeg sammenligner med Ortofons nyeste testplade aflæser jeg 3.5-4.5%. Så noget tyder på at Feickerts plade har et problem.

Udu er SPUen sikkert ikke, og efter hvad jeg læser på nettet er op til ti procent THD ikke hørbart. Men kønt ser det alligevel ikke ud når pickuppen giver så høje forvrængningstal. Og hvis jeg var marketingschef ville jeg nok prøve at begrave den oplysning. Jeg har derfor en teori om, at de høje forvrængningstal er grunden til, at man sjældent (aldrig?) ser THD opgivet. Ortofon giver nogle meget fine tal for intermodulationsforvrængning for deres pickupper, men ingen THD.

Re: Er SPU Royal i udu? (THD og pickupper)

: 03 aug 2025, 18:59
af bjerager
Uh, lyder som et minefelt at bevæge sig ind i. Men med mindre man bruger en tangentialarm, så vil resultatet vel også afhænge af hvor henne på pladen det track du bruger ligger?

Re: Er SPU Royal i udu? (THD og pickupper)

: 03 aug 2025, 19:11
af bjerager