Side 1 af 1

Blødgøring af gummikanter

: 08 okt 2025, 06:29
af ScanDynacoNut
Jeg starter med Dynaco A25Xerne. Det er versionen af den legendariske kreation fra Dynaco/ScanDyna med ScanSpeak enheder. Den jeg bedst kan lide.

Det er tid til lidt gummipleje. Jeg vidste egentlig ikke noget om dette førend jeg blev medlem af dette forum. Jeg har købt en flaske Gateway1.- Lidt dyrt når man tænker på at man kan få 3 gange mere silikone spray til under det halve, men det her stads fedter ikke som silikone gør, og så ser det ud til at virke. Gummiet bliver silkeblødt. Det er jo lige et par banelængder bedre end at skulle til at skifte kanter. Det forlyder fra pålidelig kilde, at det også i mange tilfælge sænker egenresonansen. Det forlyder fra samme pålidelige kilde, at skumkanter vil nyde samme fordel at denne behandling, som gummikanter. Så bare kom igang, hvis kanterne ikke er begyndt at revne eller smulre, for skumkanternes vedkommende.

Jeg startede med denne højttaler, da der kun er én bas i hver kabinet, og de er nemme at flytte. Vær forsigtig med ikke at få det på pappet. Det skulle jo nødig blødgøres ;) Jeg bruger kunstmalerpensler, som har ret fine hår. De gør det ganske godt med en sikker hånd.