Side 1 af 1

Major MT 1010 pladespiller..

: 24 feb 2014, 19:26
af cdp
Spottede i går en såkaldt major pladespiller på et genbrugsmarked. En enkel konstruktion med remtræk, armlift og lidt speciel antiskating. Plint i folie på træ, en relativ stor motor set fra bunden og 4 skruefjedre med gummityller mod underlag. Pris 150kr for varen, men pga. lidt ridser i låget valgte jeg at gå udenom. Formoder den stadig står der næste week..
Jeg synes den virker bekendt i andre sammenhæng og med et andet navn - hæfter mig ved tonearm og basen i blankt metal. Audioscan solgte en connixxion et eller andet engang slut 70??
Nogen der kender til den ?? https://www.google.dk/search?q=major+mt ... B300%3B282
Vh. Carsten

Re: Major MT 1010 pladespiller..

: 24 feb 2014, 19:45
af spuncut

Re: Major MT 1010 pladespiller..

: 24 feb 2014, 20:53
af Almarx
Jeg kan huske at Brugsen havde et mærke, der hed MAJOR, der blev hæftet på køleskabe, symaskiner osv., måske er det her en del af det concept.

Re: Major MT 1010 pladespiller..

: 24 feb 2014, 23:35
af cdp
- Ja, den fra audioscan er jo noget anderledes - interessant tråd i øvrigt. Hvis det er en tidligere FDB vare er kvaliteten nok ikke imponerende. Sjovt der lige er solgt en model på EBAY.

Re: Major MT 1010 pladespiller..

: 25 feb 2014, 02:00
af Almarx
Mange FDB- møbler bliver stadig handlet til gode priser, bl.a. Arkitekten Børge Mogensen er kendt for en del møbler fra Brugsen. Jeg vil nu godt nok være lidt forsigtig med at give FDB æren for den pladespiller.