Problem med brum fra Marantz 2252 receiver.

Om alt det, der på amerikansk hedder ”Solid State”
Besvar
rumbaand
Indlæg: 3
Tilmeldt: 06 maj 2018, 13:15
Lokalitet: København

Problem med brum fra Marantz 2252 receiver.

Indlæg af rumbaand »

Hej med jer.

Jeg har læst meget herinde, og er blevet klogere på mange ting, men det er første gang jeg poster noget.

Jeg har er problem med min Marantz 2252 (ikke B-modellen), som jeg har svært ved at gennemskue og løse, så jeg håber I kan hjælpe mig.

Problemet er at det brummer, når jeg skruer volumen op på ca kl 10-11 stykker, og det forsvinder igen, når jeg drejer knappen ned under ca. kl 9-10. Skruer jeg helt ned for Treble ændrer brummet svagt karakter, og det forsvinder hvis jeg sætter hi-filter til, men ellers gør ingen andre knapper noget ved det, hverken fra eller til.

Hvis jeg fysisk løfter op i forstærkeren i højre hjørne foran, stopper det, men begynder igen når jeg sætter den ned. Sætter jeg noget i spænd under forstærkeren, forsvinder brummet ofte, men senere kommer det igen. Derimod forsvinder det så nogle gange, når fjerner det, jeg har sat i spænd således at forstærkeren igen står nede på alle fire.

Jeg har tjekket efter løse forbindelser og dårlige lodninger men kan ikke lige finde noget. Men da det kun påvirkes af Volumen, Treble samt Hi-Filter, kan det jo være det er noget i kredsløbet.

Jeg har for cirka et års tid siden skiftet alle elektrolytter, så det burde ikke være en gammel en af slagsen, der er skyld i det, men det kan jo være der er noget, jeg har overset.

Er her nogen herinde, der har erfaring med sådan et problem?

På forhånd tak!

Mvh Mads
Klarskov
Indlæg: 179
Tilmeldt: 12 mar 2011, 13:59
Lokalitet: Tikøb
Geografisk sted: Nordsjælland
Kontakt:

Re: Problem med brum fra Marantz 2252 receiver.

Indlæg af Klarskov »

Hej Mads.

Jeg kender ikke den pågældende model, så det kan være helt hen i vejret det jeg siger, men jeg ville kigge efter revner i printet eller dårlige/kolde lodninger eller andet mekanisk i det område, der påvirkes når du løfter den fysisk.
Vh
Hans Jørgen
Brugeravatar
spuncut
Indlæg: 3744
Tilmeldt: 30 dec 2012, 17:02
Lokalitet: Lolland Nordvest
Kontakt:

Re: Problem med brum fra Marantz 2252 receiver.

Indlæg af spuncut »

Her kommer lidt spørgsmål:
Optræder brummet i begge kanaler?
Optræder brummet uanset hvilken indgang der anvendes?
Har brumlyden en snerrende karakter, altså 100Hz? eller er det bare en dyb "mmmmmmm...", 50Hz?
Oplever du en knasende lyd når du langsomt får brummet til at forsvinde ved at løfte i højre side?
Hvis du kan svare ja til det sidste spørgsmål, optræder den knasen i begge kanaler?
MVH Henning
Pioneer: SA-6500II, 7500 og 8500II. Hafler: DH-220, P230, P500. Nikko: Alpha II, III, 130. Beta II, 30. Sentec SC8
Thorens TD160BII. Ortofon: MC30SII, T20. SME: 3009 Imp
Scandyna: A10: SS/SS A25: SE/SE, PL/PH, SS/SS, SE/SS. A30x: SS/SS. A45x: SS/SS
Brugeravatar
Helikon
Indlæg: 1169
Tilmeldt: 03 mar 2011, 20:10
Lokalitet: Randers

Re: Problem med brum fra Marantz 2252 receiver.

Indlæg af Helikon »

Det lyder som en dårlig forbindelse et eller andet sted. Enten i form af printbrud eller en lodning der har sluppet. Det kan være enddog meget svært at spotte så en kraftig lup eller luplampe er guld værd til den slags. Brud særligt i overgangen fra loddeø til bane kan være nærmest usynlige.
God jagt.
Mvh Niels
________________________________________________________________________________________________

2 Radford MA 25, Lenco L 70 m. Telefunken S 500 tallerken - spindown tid 2.35, Studer D732, Leak Sandwich 600
Brugeravatar
janfroerup
Indlæg: 394
Tilmeldt: 07 jan 2017, 10:10
Lokalitet: Marke

Re: Problem med brum fra Marantz 2252 receiver.

Indlæg af janfroerup »

spuncut skrev:Her kommer lidt spørgsmål:
Jeg kunne finde på at smide et scop på og se om dyret er gået i selvsving.
rumbaand
Indlæg: 3
Tilmeldt: 06 maj 2018, 13:15
Lokalitet: København

Re: Problem med brum fra Marantz 2252 receiver.

Indlæg af rumbaand »

Hej med jer. Sikke hurtigt i svarer herinde :-)

Tak for jeres inputs; jeg prøver at svare så godt, jeg kan.

Brummet optræder i begge kanaler. Om det er 100 hz kan jeg ikke lige sige, men det lyder i hvert fald ikke som 50z-60z brum.
Hvis jeg drejer på volumen, mens den brummer, knaser det, ligeledes i begge sider.

Jeg har lige strammet alle skruer i chassis og kabinet, så nu forsvinder det ikke længere, når jeg løfter op i den. Kun når jeg skruer ned igen, samt når volumen kommer op over ca kl. 13.

Til gengæld har jeg lige nu opdaget, at den kun brummer, hvis jeg har sat pladespilleren i phono, eller min mp3 afspiller i enten aux, tape 1 monitor eller tape 2.

Fjerner jeg RCA-stikkene fra indgangene, kommer der intet brum, og sætter jeg dem i igen, kommer der først brum, når jeg enten tænder for pladespilleren (Rega Planar 3), eller skruer op på ipod'en. Er der skruet helt ned for ipod kommer der intet brum.

Dette har jeg ikke tidligere lagt mærke til. Giver det nogen mening?

Og ja, det kan da være, jeg skal have fat i en god lup og kigge efter brudte prints, når jeg har en aften fri.
cdp
Indlæg: 1751
Tilmeldt: 27 sep 2011, 21:36
Lokalitet: midtfyn

Re: Problem med brum fra Marantz 2252 receiver.

Indlæg af cdp »

Det lyder lidt som et stelproblem fra din pladespiller, og det første jeg ville kigge på. Nogen gange er en fysisk kontakt mellem 2 apparater nok til at afgøre fejl. Evt. prøv at tilslutte en anden pladespiller, og se hvad der sker.
Mvh. Carsten
rumbaand
Indlæg: 3
Tilmeldt: 06 maj 2018, 13:15
Lokalitet: København

Re: Problem med brum fra Marantz 2252 receiver.

Indlæg af rumbaand »

Hmm... Jeg har lige prøvet at pille pladespilleren helt fra, både fra forstærkeren og fra stikkontakten, men stadigvæk samme problem, når jeg har iPod sat til en af indgangene som det eneste. Så det ser ud til at vi kan udelukke pladespilleren?
Besvar