DUAL 1209 Headshell

Analog når det bedst
Besvar
Modifix
Indlæg: 2
Tilmeldt: 15 feb 2011, 12:20

DUAL 1209 Headshell

Indlæg af Modifix »

Jeg har et lille problem med en ældre Dual, kan ikke helt gennemskue hvordan man piller pickuphuset skildt ad. Der ligger en heldækkende plasticplade hen over de skruer jeg gerne vil til, så den gamle og måske endda standardmonterede Shure M75EM kan komme af. Nogen der har et bud?
Brugeravatar
pqrannes
Indlæg: 3010
Tilmeldt: 12 apr 2010, 08:27
Lokalitet: Nibe
Geografisk sted: 9240 Nibe

Re: DUAL 1209 Headshell

Indlæg af pqrannes »

Mon ikke din Dual headshell er sledge (slæde) typen?

Dvs. at den underste del af headshellen (inkl. pickup) skal glides frem enten ved at man trækker den fremad eller ved at en lille arm skydes frem og skubber headshellens underste del frem (Jeg husker ikke hvordan). Når først den underste del af af, skulle skruerne gerne komme til syne.

Jeg prøver lige at finde et billede på nettet.

Edit:
Efter den er trukket af kunne "slæden" godt se sådan ud:

Billede

Der findes vist også andre Dual-slæde headshells.

PQR
Thorens/L'Audiophile/Bofa/Goodmans
Siemens/Klangfilm (p.t. på hylden
Mono (og stereo)
Med mere.
Lahnet
Indlæg: 90
Tilmeldt: 12 jun 2010, 18:30
Lokalitet: Klegod 6950
Geografisk sted: Sjælland

Re: DUAL 1209 Headshell

Indlæg af Lahnet »

Jeg tror den arm man holder på når armen skal placeres, skal trykkes bagud (højre). Husk at holde på pu imens, den falder af når armen er drejet helt tilbage.
Modifix
Indlæg: 2
Tilmeldt: 15 feb 2011, 12:20

Re: DUAL 1209 Headshell

Indlæg af Modifix »

Jeg takker pqrannes og Lahnet for fine forklaringer til problemet. Pickup'en og dele af pickup-huset er nu kommet af denne meget smukke og gamle men særdeles velholdte automatiske pladespiller der endvidere kører de fleste hastigheder!

Mvh. Jens Modifix
Besvar