Hej har fået fat i sådan en dejlig sag :D har også
fundet vejledning til den men mangler de 2 pærer der
lyser power op, i vejledningen står de bare lamp 53
håber på der måske var nogle her der kunne hjælpe
til med hvilke der skal bruges. måske en ligger inde med 2 stk
Mvh Busborg
Item Miniature Lamp
Trade Number 53
Lamp Shape G3 1/2
Base Type Miniature Bayonet (BA9s)
Voltage 14.4
Current Drawn 120mA
Watts 1.73
Average Life 1000 hr.
Color Clear
Max. Overall Length 0.94"
Bulb Dia. 0.43"
Standards Meets 2012 Lighting Legislation Energy
Primary Application General Purpose
arhh - Tonni - Jeg tror såmænd bare, at det var min tur.....nogle gange står vi vel i kø for at hjælpe, hvis vi kan - og det er jo ikke dårligt, men derimod god forum-karma
Ja må sige i kan sku jeres kram herinde. jeg var meget på bar bund da de gamle ikke var der.
Så jeg siger tusind tak for hjælpen.
Skal da lige høre hvad jeres mening er om denne sag har ikke haft
den sat til i nu skal lige rengøres. Men jeg glæder mig som et lille barn
Jeg tror at du får svært ved at finde dem i DK. Og så vil jeg gerne sige at gør dig selv den tjeneste at lære at bruge både eBay til at handle på, og PayPal til til at betale med, ja så får man pludselig meget store muligheder for at handle. Og strengt taget er det jo fløjtende ligegyldigt om forretningen ligger i Vejle eller Chicago, bare man kan få varen.
Altså mange af de pærer kan du kun finde "over there", med mindre du har adgang til et glemt militært overskudslager eller kender en vintage car dealer i Amerikanske biler og så er det slet ikke sikekrt, at de liiiige skulle ligge inde med en #53. Du kommer til at lede længe, meeeget længe og måske kan den "timeløn" næppe svare sig. (Jeg har selv jagtet pærer - og er hver eneste gang trukket til "Ebay-truget" - som man næsten altid kan drikke af.
Køber du 5 lamper hos ham, så er du med Paypal-betaling kommet af med 60 kr for 5 pærer og 85 kroner for 10 pærer - det kræver i princippet 3 klik + en uges ventetid. (og med 85 kr slipper du under told og moms-radaren fuldt lovligt).