Impedans og NLE17

Analog når det bedst
Besvar
Brugeravatar
his067
Redaktør
Indlæg: 3972
Tilmeldt: 09 aug 2010, 19:15
Lokalitet: Aberdeen, Skotland
Geografisk sted: Aberdeen (Det rigtige Whiskybælte. Nærmeste Brænderi: Glen Garioch)

Impedans og NLE17

Indlæg af his067 »

Det er jo ikke en hemmelighed at jeg har en NLE17. Jeg købte den i 1998 da vi flyttede ud til Newburgh og den har jeg brugt siden, med mange forskellige (primært MC-) pickupper. Den er neutral og utroligt fleksibel og spiller godt med alle pickupper.

Men, jeg ville nu godt have haft en mulighed for at justere impedansen fra forpladen snarere end ved at løfte et låg for at komme til et 'muse-klaver' med seks kontakter som kan kombineres til at give 21 forskellige belastninger imellem 10Ω og 47kΩ.

Nu tænker jeg så: Elma laver en fin stereo-omskifter med >23 indstillinger. Kan man ikke bruge den til at lave indstilningerne ved at sætte NLEen til 47kΩ som indgangsimpedans, og så parallelkoble modstande til at give de ønskede impedansværdier? eller er der en særlig grund til at Niels i sin tid besluttede sig for at bruge et muse-klaver?
Oracle Delphi Mk 5.5, Mørch DP-8, PT: Ortofon SPU Royal N, NLE22 med batteriforsyninger, Lyngdorf CD2, Roon Rock, Lyngdorf TDAI 3400, Sansui PS 112C HT kabler, Martin Logan Vantage....og en frygtelig masse andet.
Brugeravatar
ferr31
Indlæg: 980
Tilmeldt: 09 jan 2011, 13:58
Lokalitet: Nyborg
Geografisk sted: Østfyn

Re: Impedans og NLE17

Indlæg af ferr31 »

Spørg Niels Larsen, han er utrolig hjælpsom
Mvh.
Nils
Brugeravatar
Tonni
Indlæg: 4953
Tilmeldt: 20 apr 2010, 17:47
Lokalitet: Dalbyover
Geografisk sted: Det sorte Jyllands næserod, Lidt norden for arret!

Re: Impedans og NLE17

Indlæg af Tonni »

Der kommer så til at skulle noget elektronik til. Relæer til at koble de enkelte "noder" i museklaveret. og en række dioder, til hver kodning, eller en prom, som så kan trække de rigtige forbindelser. Der er flere muligheder. Men ingen af dem, er bare en omskifter.
Bare det GLØDER!!!
Brugeravatar
KenRas
Indlæg: 1467
Tilmeldt: 09 jan 2019, 19:30
Lokalitet: Søstrup
Geografisk sted: Nær Holbæk

Re: Impedans og NLE17

Indlæg af KenRas »

Hej Frederik,

Som Tonni skriver vil dit forslag kræve noget ekstra logik for at lave den binære kodning der skal erstatte kontakterne i museklaveret. Hvis det var mig vil jeg erstatte museklaveret med en sokkel og så bruge et fladkabel som du (forhåbentlig) kan trække ud via låget i enten top eller bund. Jeg ville så montere 6 små vippeomskiftere i en boks og tilslutte fladkablet til disse omskiftere, så du får samme funktion som museklaveret, bare nu så du kan stille impedansen udefra.
BC051F08-1368-4762-897F-A50FA7700E93.jpeg
Jeg mener ikke det vil påvirke lyden, da museklaveret bare trækker modstande til stel (tror jeg :p )

Du vil altid senere kunne sætte museklaveret tilbage i soklen og så er den original igen.

Mvh Kenneth
Du har ikke tilladelse til at få vist vedhæftede filer i dette indlæg.
Mvh Kenneth

Sansui and Marantz - The very best, from the East and the West...
Brugeravatar
X-ray
Indlæg: 1404
Tilmeldt: 22 apr 2010, 21:16
Lokalitet: Ejby - Down Town
Geografisk sted: Vestegnen.

Re: Impedans og NLE17

Indlæg af X-ray »

For god ordens skyld.
'muse-klaver' = DIP-switch.

X-ray
TANDBERG Musikkanlegg - en virkelighet i stadig flere hjem
Elektronik

Re: Impedans og NLE17

Indlæg af Elektronik »

Måske bruge et såkaldt Rotary Coded switch.
https://www.mouser.dk/c/electromechanic ... el%20Mount
Dan63
Indlæg: 658
Tilmeldt: 24 jun 2012, 00:48
Lokalitet: Brøndby Strand

Re: Impedans og NLE17

Indlæg af Dan63 »

Hej.

Kan man ikke lave det sådan, at dip-switchene er ført ud på fronten så indstillingen af dem kunne gøres uden at skulle skille den ad?

Mvh Dan

Men selvfølgelig var det jo også en professionel maskine.
IMF RSPM mk4 Min førerhund vil ikke sige, hvordan de ser ud, men de lyder godt:)
otto
Indlæg: 184
Tilmeldt: 12 jan 2015, 15:04
Lokalitet: viborg

Re: Impedans og NLE17

Indlæg af otto »

Hej
Kunne man ikke bare stille den på 47k ohm og så sætte en 24 trin omskifter på fronten der er forbundet til indgangen
Og så lade det muse klaver være som det er. Jeg bruger også en nle 17. Og syntes det er en super ide
Besvar