Coating af pap harmonika kanter og lærredsophæng - Hvad bruger I?

Rosinen i pølseenden
Besvar
Mellemhjulet
Indlæg: 43
Tilmeldt: 15 apr 2011, 21:49
Lokalitet: Helsingør

Coating af pap harmonika kanter og lærredsophæng - Hvad bruger I?

Indlæg af Mellemhjulet »

Jeg har nogle relativt gamle bredbåndsenheder fra dengang kantophænget var en papirharmonika. Nogle ser superfine ud, men nogle ser ud til, eller er begyndt at krakelere lidt i ophænget, og virker tørre/sprøde. Nogle af dem, SEAS, har en gang tyk elastiks gang smørrelse på, det er dem som ser mest holdbare ud.

Mit umiddelbare bud, at at bruge bogbinderlim, blandet med vand, i forholdet 2 dele lim - 1 del vand. Har prøvet det på nogle små papkort. Men det kan sikkert blandes på forskellige forhold, og måske er der en tredje ingrediens man kan smide i. Jeg kan finde to slags:

https://www.danalim.com/da/product/bogbinderlim-763/

https://www.tegneogkontor.dk/shop/bogbi ... tChanged=1

Jeg har ikke turde gøre noget med en rigtig enhed, det virker som alle bare sige coating, og så holder helt kæft med detaljerne. Alternativt de har fået noget "special" hemmeligt fra en god ven på en højttalerfabrik, som de har lovet intet at fortælle om.

Mht. lærredsophæng, ved jeg slet ikke om man coater dem, synes bare nogle af dem virker lidt tørre/stive også. (Coral). Man kan få textillim, som virker lidt til at have de samme egenskaber som bogbinderlim, bortset fra de angiver det kan vaskes. Jeg har aldrig smidt en bog i vaskemaskinen, men det er jo normalt tekstil som papiret bliver limet til.

https://www.harald-nyborg.dk/dana-lim-tekstillim-40-ml

Når jeg pløjer internettet igennem, ser det ud til der har været gode løsninger før i tiden, men jeg har indtryk af de bliver forbudt pga. kemikalieindholdet. Det der SEAS noget ser ellers godt ud, her efter så mange år. Men er der nogle som har nogle gode fif og opskrifter til noget der kan købes i dag?
Brugeravatar
Helikon
Indlæg: 1270
Tilmeldt: 03 mar 2011, 20:10
Lokalitet: Randers

Coating af pap harmonika kanter og lærredsophæng - Hvad bruger I?

Indlæg af Helikon »

Prøv at se her https://www.lencoheaven.net/forum/index ... ic=41504.0
det er ret interessant det her!

Og der er lidt mere her https://community.classicspeakerpages.n ... surrounds/

Det lyder til det er butyl gummi i en flydende opløsning
Mvh Niels
______________________________________________________________________________________________

2 Radford MA 25, Lenco L 70 m. Telefunken S 500 tallerken - spindown tid 2.35, Studer D732, Leak Sandwich 600
Mellemhjulet
Indlæg: 43
Tilmeldt: 15 apr 2011, 21:49
Lokalitet: Helsingør

Coating af pap harmonika kanter og lærredsophæng - Hvad bruger I?

Indlæg af Mellemhjulet »

Jeg har søgt lidt omkring fra de links der er kommet i tråden, og det ser ud til der er mange ideer men ikke så meget konkret. Det mest lovende er flydende pakning til bilmotorer, som skal fortyndes med et eller andet, fortyndet lim til cykellapper, og varianter af tekstil og bogbinderlim som jeg selv var inde på. Det er muligt at købe noget som er beregnet til det fra Aguaplas, de har lidt til alt muligt på en enhed, men hvad der er i, tjah: https://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=aq ... m570.l1313

Gilbert Briggs har leveret coating til fjerne tropiske lande til skumkanter for at forlænge levetiden lidt, men aldrig selv brugt det, udfra en betragtning om det altid ville tørre op/ud på et tidspunkt. Til gengæld mente han at lyden af en skumkant var så meget bedre, at det ikke var nogen ulejlighed at skifte det med nogle års mellemrum, alternativt skind eller stof. Så pointen er måske bare at bruge bogbinderlim for at give lidt ekstra levetid til papkanten, og hvis lyden var lovende, så smække en anden kant på. Ja, det ændrer nogle parametre, men så bygger man bare en anden højttaler, klart.

Når man er ude i internettets hjørner, finder man f.eks. en artikel i High Fidelity, ikke det danske, af Briggs fra 1952: https://www.worldradiohistory.com/Archi ... -oct-a.pdf, hvor han kækt beskriver hvordan man kan sænke resonansfrekvensen mest muligt, ved lige at fjerne lidt af centreringsskiven, alternativt går over til trådophæng. Det duer ikke hvis det skal igennem postvæsenet, men der går fint "in situ" derhjemme. Steen Duelund brugte bare gamle råd på det område. Briggs fik ideen til trådophænget fra Percy Wilson, mangeårig redaktør for The Grammophone. Jeg har sakset fra denne 1957 bog: https://www.worldradiohistory.com/Archi ... ndbook.pdf

Nå, jeg blev ikke så meget klogere på hvad man kan bruge til coating, men så lærte jeg så meget andet ;)
Centrering.png
Traadophaeng.png
Du har ikke tilladelse til at få vist vedhæftede filer i dette indlæg.
Besvar