Michelson horn med Jordan Watts enheder

Alt omkring horn og fuldtoneenheder
Brugeravatar
DrBoar
Indlæg: 168
Tilmeldt: 22 aug 2012, 18:42
Lokalitet: Sverige
Kontakt:

Re: Michelson horn med Jordan Watts enheder

Indlæg af DrBoar »

Hörde dessa under studentåren. Kommer inte ihåg vad det var för element men jag kom ihåg att konerna fladdrade våldsamt :shock: Med vinlyskivor och lite återkoppling och ojämna skivor fanns det gott om oljud <20 Hz som fick konerna att kastas hit och dit.
Lådorna stod mot en vägg uppe på ett par låga bokhyllor, kommer inte alls ihåg hur det lät bara konerna som åkte hit och dit.
medum
Indlæg: 24
Tilmeldt: 06 okt 2012, 23:29
Lokalitet: Hovedgård
Geografisk sted: Østjylland

Re: Michelson horn med Jordan Watts enheder

Indlæg af medum »

Ja du har ret DrBoar, det var rigtig godt med et rummelfilter, husker jeg. Jeg kan også huske, at det hjalp at få pladespilleren hængt op på en væg, som ikke blev påvirket af rystelser fra gulvet. Jordan Watts enhederne havde en ekstrem lang membranvandring, og det var nok deres svaghed.
:oops:
Jørn
Learning by doing - by night!
angute
Indlæg: 36
Tilmeldt: 22 jul 2010, 12:55
Lokalitet: 7400

Re: Michelson horn med Jordan Watts enheder

Indlæg af angute »

Jeg har lige bygget et par af disse kabinetter. Jeg fik nogle Richard Allan højttalere, som jeg har skrællet fordi jeg kun var int. i New Golden 8, så har jeg brugt træet til at bygge Michelson hornene.
Lige nu er de kun grundmalede, jeg vendte indersiden af træet udad, så de er nu med palisander finér på den indvendige side(de var ikke så pæne på finéren) og spiller med Coral Flat 6, som jeg lige har fået for 14 dage siden, og de gør det godt, ligesom man ikke hører højttalerne men musikken, sådan cirka ½ m. over kabinetterne.
Jens.
Besvar