Men tror du ikke at den holder sig inden for de 10mV ved den sidste måling der viste den mellem 6-8mV? Som Tube mania skriver er så godt så man ikke kan forlange mere???
deuce232 skrev:Men tror du ikke at den holder sig inden for de 10mV ved den sidste måling der viste den mellem 6-8mV? Som Tube mania skriver er så godt så man ikke kan forlange mere???
De aflæste værdier på dit multimeter er meget fine DC-balance værdier - der er ingen her, der forlanger mere - og helt sikkert heller ikke Tubemania.
deuce232 skrev:Men de der køleprofiler er da vidst lige varme over det hele så vidt som jeg kan mærke. :-)
Er de også "håndlune/lunkne"?
Så - ens varme over hele profilen og max. håndlune/lunkne, når forstærkeren stå i tomgang og har gjort det i et par timer. Så ser det ikke helt skævt ud.
Din tråd bliver nu hacket.. - men blot for at høre om eksperterne om et viserinstrument ville være mere velegnet. Har selv et stort 100 uV instrument med indbygget bro, indsætter en passende serie/parallel modstand, så området kunne være ex. max 50 mV. Så har jeg et værktøj lige til opgaven og variationer ses nemmere..
hej Carsten
Jeg kan ikke helt se formålet? - DC balance på en forstærker er nemmest at måle med et lille transportabelt voltmeter i mV området.
Et digitalt multimeter virker her både billigt og nemt
(plus du skal jo også måle -værdier, så den skal jo have 100mV område, med midterpunkt på 0).
Men igen, en analog bro virker klart unødvendig, at slæbe rundt på til sådan en opgave.
"I'd rather have a bottle in front of me, than a frontal lobotomy" - Tom Waits
Luxman, Marantz, Pioneer and JBL, SME og Ortofon + det løse...
Sådan så har jeg lige ændret mit setup så Luxmanen står frit et lille spørgsmål hvor skal jeg stille den drejeknap der hedder Attenuate i midten? og så justere lydstyrken med den store volumen knap???
Du har ikke tilladelse til at få vist vedhæftede filer i dette indlæg.
Et nærbillede af den omtalte "attentuator" ville være godt. Hos nogle fabrikanter kaldes selve volumeknappen også for en attenuator. Den kan man nemlig dæmpe signalet med :-) = skrue ned med.
Attenuator-knappen på din forstærker er en funktion, hvor du kan dæmpe lyden i "pre-sets" - hvis den Attenuatorknap har 3 indstillniger, så er der fuld skrald på den ene indstilling - dæmpning på den næste og endnu mere dæmpning på den sidste.
Hvis du har små pilfingre i huset eller nogle af gæsterne til næste fest har lidt store ambitioner mht. lydtrykket - kan du lave et lavere max lydstryk pre-set med den knap. Af nogle kaldtes den også "telefonknappen". Når telefonen i gamle dage ringede kunne man ikke gå udenfor og tale - men måtte blive inde i stuen - så kunne man lige dæmpe (attenuate) lyden - og når man var færdig med at tale, kunne man skifte indstillning på knappen og lyden stod samme sted som før.
Attentuatoren = den blanke knap = -knap "18" i brugsvejledningen, som kan downloades fra Hifiengine (kræver log-in, som er gratis). Du kan i princippet stille den hvor du vil. Du bør stille den dér, hvor din volumekontrol bliver nemmest at betjene for dig. Hvis det fx er svært for dig at skrue langt nok ned - kan du også bruge denne attenuator. Husk, at det kun er den blanke del, der skal skrues på. Den sorte betjening på samme aksel er en balanceknap.
Jo men den lampe fik jeg en gut til at kigge på den virkede ikke og den lyser stadig ikke så kraftigt efter han reppede den. Men han fiksede forstærkeren der var noget i den der ikke var sat til så da jeg fik den hjem igen spillede den ordentligt god bas og sådan noget jeg ved ikke om det var forforstærkeren eller effektforstærkeren der ikke var sat til måske men han havde krokodille næb og multimeter på det virkede prof