Forpladen er med graveret tekst og var originalt forkromet, men da forpladen (og håndtaget) er i jern var de rustet, jeg prøvede at slibe pladen, for der efter at få den om forkromet, men det var håbløst rusten var så dyb at det var gået udover teksten. Så løsningen var at male den sort og fylde hvid farve i den graverede tekst, da det var den eneste måde at rede forstærkeren og da den også findes med sort forplade, tog jeg den frihed. På billedet sidde ung møen ved en sådan version (V80):
Stereophonic sound, PERSPECTA SOUND and DOLBY STEREO are here to stay ! Bofa Todd-AO Rack: 6stk. V40 - 2stk. V15 og 6stk. Magnet-toneforforstærker.
dfms skrev:Forpladen er med graveret tekst og var originalt forkromet, men da forpladen (og håndtaget) er i jern var de rustet, jeg prøvede at slibe pladen, for der efter at få den om forkromet, men det var håbløst rusten var så dyb at det var gået udover teksten. Så løsningen var at male den sort og fylde hvid farve i den graverede tekst, da det var den eneste måde at rede forstærkeren og da den også findes med sort forplade, tog jeg den frihed. På billedet sidde ung møen ved en sådan version (V80):
Hvor sjovt, radioen på billedet er næsten magen til en jeg har stående i stuen En lignende pladeskifter har jeg også liggende et sted... Her er radioen, den er fra 1944
Wauw den er blevet flot. Glæder mig til engang at høre dit system. Og du er selvfølgelig også velkommen her en gang - til et lyt på det store 2-kanals biografsystem
DIY BBC LS5/8, Lenco F50-8, Threshold FET Two, Crestron amps, Sentec EC-8. I Stuen JVC/Victor SX-3 på Quad Vena