PL 41 pickup - hvad er ledningen til?

Analog når det bedst
Besvar
Ellum
Indlæg: 36
Tilmeldt: 05 jan 2013, 16:58
Lokalitet: København S

PL 41 pickup - hvad er ledningen til?

Indlæg af Ellum »

]Jeg er ved at istandsætte en fin Pioneer PL 41. I den forbindelse vil jeg skifte den gamle Ortofon FF15E mkII med en anden pickup og som der kan ses af billederne sidder der en femte ledning der er monteret i selve huset og loddet på, hvor den grønne ledning sidder på PUen. Er der nogen der ved hvilken funktion den ekstra ledning har og om jeg kan afmontere den uden problemer? Vil nemlig også have skiftet ledningerne. PFT
PL41.jpg
PL41-2.jpg
Du har ikke tilladelse til at få vist vedhæftede filer i dette indlæg.
Brugeravatar
KlausM
Indlæg: 2286
Tilmeldt: 19 apr 2010, 09:01
Lokalitet: Faxe
Geografisk sted: Sjælland Region Syd-Øst

Re: PL 41 pickup - hvad er ledningen til?

Indlæg af KlausM »

Grøn og Blå er stel-ledninger fra hhv Hø og Ve kanal, den hvide ledning kunne derfor være en "stelning" af pick-up huset, sikkert for at komme af med noget støj/brum.

Mvh Klaus
Acoustic Research AR-3a Improved, AR-10Pi, AR-11, AR-9
Sansui AU-11000A, TU-9900, SR-929
Hafler DH-220 XL-280 DH-500, XL-600
BeoGram 3000 med STAX UA-7 CF arm + Empire EDR-9
Ellum
Indlæg: 36
Tilmeldt: 05 jan 2013, 16:58
Lokalitet: København S

Re: PL 41 pickup - hvad er ledningen til?

Indlæg af Ellum »

Ok, så det er måske en god ide at beholde det. Det ser nemlig også ud som om ledningerne er loddet på udgangene til armen, kan i hvert fald ikke få dem af uden at knække dem af.
Besvar