Dantax studioline S50 billeder?

Rosinen i pølseenden
Besvar
beodude

Dantax studioline S50 billeder?

Indlæg af beodude »

Jeg har prøvet at finde nogle billeder af Dantax studioline s50. Men har ikke kunnet finde andet det billede, som jeg fandt herinde som er ret dårligt. Så tænkte på, om nogen herinde har nogle billeder af disse højtalere?
Du har ikke tilladelse til at få vist vedhæftede filer i dette indlæg.
beodude

Re: Dantax studioline S50 billeder?

Indlæg af beodude »

Synes de ligner meget, mine nyeste højtalere. Som jeg ikke er helt sikker, på hvad hedder endnu.
Brugeravatar
luc
Indlæg: 523
Tilmeldt: 03 okt 2012, 17:11
Lokalitet: 1720 Vesterbro

Re: Dantax studioline S50 billeder?

Indlæg af luc »

Er du interesseret i et par s80?
Revox B790, TD 160 og 147, Rogers LS3/5A - AB1, Luxman – D-113D, Cambidge Audio DAC, Luxman C-12, B-12ere, M-12, Sony Elcasset EL-7, Panasonic 8-track, Philips DCC, Sony MD + det løse.
beodude

Re: Dantax studioline S50 billeder?

Indlæg af beodude »

Ikke lige pt, er fint tilfreds med dem jeg har. Indtil videre:)
Det er mere fordi, jeg gerne vil være helt sikker, på hvad mine højtalere hedder.
http://vintagehifi.dk/forum/viewtopic.php?f=557&t=7025
Og efter jeg faldt over det billede foroven, så synes jeg mine ligner de dantax s50 på en prik forfra. bortset lige fra mine har den runde ventil foran hullet. Så kunne være rart, med nogle bedre billeder af s50 og gerne lidt data på dem :)
Rolf Zetterberg
Indlæg: 231
Tilmeldt: 21 jun 2010, 14:48

Re: Dantax studioline S50 billeder?

Indlæg af Rolf Zetterberg »

(Det är jag som har lagt ut bilden ovan.Tyvärr går den inte att få så mycket bättre,då den är scannad från en liten dårlig bild i en tidning.)

Jag tycker tvärtemot att Dantax S50 och beodudes högtalare inte alls är lika.

Dantax S50 är en vanlig basreflexlåda med Seas bas och Seas diskant.

De i länken har ScanSpeak bas och ScanSpeak diskant och har variovent.
Volymen ser ut att vara lite mindre,vilket den också ska vara med variovent.
beodude

Re: Dantax studioline S50 billeder?

Indlæg af beodude »

Har prøvet at fjerne skruerne for bas og diskant, for at få dem ud. Og se hvad der står. Men de er vist også limet godt og grundigt fast, med noget sort lim. Så tør ikke bare flå til, da jeg ikke vil ende med at ødelægge kabinettet. Men lå mærke til at der stod: SR225/1 på bassens gummiophæng.
Besvar