2 sæt højtalere på Dynaco mk3?

Rør i alle afskygninger
Besvar
Brugeravatar
Louis
Indlæg: 2848
Tilmeldt: 19 apr 2010, 21:10
Lokalitet: Hørning

2 sæt højtalere på Dynaco mk3?

Indlæg af Louis »

Hej

Jeg er flytte og har ny mulighed for at have plads til både Tannoy Lancaster og JBL 4313b i stuen. For at det skal være nemt vil jeg gerne tilslutte begge sæt til en switchbox - Jeg har en B-tech BT911, som vist er af ok kvalitet.

Men nu er jeg jo kommet lidt i tvivl om hvordan påvirker min Dynaco mk3? Begge højtaler er 8 ohm - Normalt spiller jeg på 4 ohms udtaget - da det skulle skåne forstærkerne (Har jeg hørt?)

Hvad vil være klogest i den her situation - Det er ikke fordi begge højtalere skal spille samtidigt, men mest fordi at noget musik passer godt til det ene og det andet.

Alle kloge indspark er velkommen :thumbsup:

Ps. omksifteren ser sådan her ud.

Billede
Venligst Louis
Brugeravatar
Gottschalck
Indlæg: 1712
Tilmeldt: 20 apr 2010, 15:34
Lokalitet: Ballerup
Geografisk sted: Ballerup

2 sæt højtalere på Dynaco mk3?

Indlæg af Gottschalck »

Jeg tænker at det er meget nemmere at købe to mk-3 mere.
Påske hilsen.
Jesper
Brugeravatar
Louis
Indlæg: 2848
Tilmeldt: 19 apr 2010, 21:10
Lokalitet: Hørning

2 sæt højtalere på Dynaco mk3?

Indlæg af Louis »

Gottschalck skrev:Jeg tænker at det er meget nemmere at købe to mk-3 mere.
Påske hilsen.
Jesper
Du skriver bare når du skal af med, så sender jeg lige adressen :cool1:

God Påske.
Venligst Louis
rørglad
Indlæg: 462
Tilmeldt: 07 feb 2011, 15:19
Lokalitet: 8800 Viborg

2 sæt højtalere på Dynaco mk3?

Indlæg af rørglad »

Rørforstærkere må ikke køre med signal på uden en passende belastning på udgangen. Du må ikke skifte højttaler uden at skrue ned for signalet (med mindre din omskifter er en "make before brake" type. Men der skulle ikke være noget i vejen for at køre med begge sæt 8 Ohm HT samtidigt, når de tilsluttes 4 Ohm udgangen på forstærkeren
Brugeravatar
mcs_5
Branchemedlem
Indlæg: 2257
Tilmeldt: 29 apr 2010, 02:50
Lokalitet: Haderslev
Geografisk sted: Sønderjylland

2 sæt højtalere på Dynaco mk3?

Indlæg af mcs_5 »

Louis skrev:Normalt spiller jeg på 4 ohms udtaget - da det skulle skåne forstærkerne (Har jeg hørt?)
Det er noget vrøvl. Hvis dine højttalere er 8 ohms (i virkelighedens verden), kan du roligt køre på 8 ohms udtaget. Hvis dine højttalere er 6-7 ohms, går det også fint med 8 ohms udtaget. Men prøv dig frem - hvad lyder bedst?

Mikkel
Besvar